Container
|
Title
|
Box
1
Folder
1
|
General Historical Information
|
|
|
Arpin
|
|
Box
1
Folder
2
|
District No. 1, Arpin Graded School
|
|
Box
1
Folder
3
|
District No. 3, Meadow Brook School
|
|
Box
1
Folder
4
|
District No. 4, Woodland Echo School
|
|
Box
1
Folder
5
|
District No. 7, North Arpin School
|
|
Box
1
Folder
6
|
Arpin and Hansen: Joint District No. 2, Crescent School
|
|
Box
1
Folder
7
|
Auburndale Village, Tns. Auburndale, Milladore, Arpin & Day: Joint District No. 1, Auburndale Graded School
|
|
Box
1
Folder
8
|
Auburndale and Day: Joint District No. 2, Pleasant Hill School
|
|
Box
1
Folder
9
|
Village of Biron & Town of Grand Rapids: Joint District No. 1, Children's Choice School
|
|
Box
1
Folder
10
|
Cameron: District No. 1, Cameron's Pride School
|
|
Box
1
Folder
11
|
Cameron and Marshfield: Joint District No. 1, Webster School
|
|
|
Cary
|
|
Box
1
Folder
12
|
District No. 1, Rocky Run School
|
|
Box
1
Folder
13
|
District No. 2, West Cary School
|
|
Box
1
Folder
14
|
Cary, Rock, & Wood: Joint District No. 3, Cary Bluff School
|
|
Box
1
Folder
15
|
Cranmoor: District No. 1, Cranmoor Graded School
|
|
|
Dexter
|
|
Box
1
Folder
16
|
District No. 4, Dexterville School
|
|
Box
1
Folder
17
|
District No. 4, Veedum School
|
|
Box
1
Folder
18
|
Grand Rapids & V. of Port Edwards: Joint District No. 1, Biron Graded School
|
|
|
Grand Rapids & Port Edwards
|
|
Box
1
Folder
19
|
Joint District No. 2, Grove Graded School
|
|
Box
1
Folder
20
|
Joint District No. 2, Two Mile Graded School
|
|
Box
1
Folder
21
|
Town of Grand Rapids, Biron, Grant, Plover: Joint District No. 10, Pearl Graded School
|
|
|
Hansen
|
|
Box
1
Folder
22
|
District No. 2, North Hansen School
|
|
Box
1
Folder
23
|
District No. 3, Bean School
|
|
Box
1
Folder
24
|
District No. 6, Natwick School
|
|
Box
1
Folder
25
|
District No. 7, Pleasant Valley School
|
|
Box
1
Folder
26
|
Towns of Hansen, Sigel, and Village of Vesper: Joint District No. 1, Vesper Graded School
|
|
Box
1
Folder
27
|
Hiles and Cary: Joint District No. 5, Wllace School
|
|
|
Lincoln
|
|
Box
1
Folder
28
|
District No. 1, Lone Elm School
|
|
Box
1
Folder
29
|
District No. 2, Lincoln School
|
|
Box
1
Folder
30
|
District No. 4, Riverview School
|
|
Box
2
Folder
1
|
District No. 5, Shady Lane School
|
|
Box
2
Folder
2
|
District No. 6, Ebbe School
|
|
|
Marshfield
|
|
Box
2
Folder
3
|
District No. 2, Mill Creek School
|
|
Box
2
Folder
4
|
District No. 3, Hewitt Public School
|
|
Box
2
Folder
5
|
District No. 4, Evergreen Hill School
|
|
Box
2
Folder
6
|
Milladore V&T, Sherry, Carson, Eau Pleine: Joint District No. 2, Milladore Graded School
|
|
Box
2
Folder
7
|
Milladore and Auburndale: Joint District No. 3, Sunshine School
|
|
Box
2
Folder
8
|
Milladore and Green Valley: Joint District No. 7, Stepping Stone School
|
|
Box
2
Folder
9
|
Pittsville, Dexter, Hiles, Wood, City Point, and Sherwood: Joint District No. 1, Audubon School
|
|
Box
2
Folder
10
|
Pittsville, Hiles, Dexter, Wood, and Sherwood: Joint District No. 1, Pittsville Public School
|
|
|
Port Edwards
|
|
Box
2
Folder
11
|
District No. 2, Arbutus School
|
|
Box
2
Folder
12
|
District No. 2, Plank Hill School
|
|
Box
2
Folder
13
|
District No. 2, Wittenberg School
|
|
Box
2
Folder
14
|
Port Edwards and Cranmoor: Joint District No. 1, Green Grove School
|
|
Box
2
Folder
15
|
Remington, Dexter, Port Edwards, Finley: Joint District No. 4, Babcock Graded School
|
|
|
Richfield
|
|
Box
2
Folder
16
|
District No. 1, Dairy Belt School
|
|
Box
2
Folder
17
|
District No. 2, Far View School
|
|
Box
2
Folder
18
|
District No. 4, Maple Grove School
|
|
Box
2
Folder
19
|
District No. 5, Shady Nook School
|
|
Box
2
Folder
20
|
Richfield, Cameron, & Marshfield: Joint District Number 3, Long School
|
|
Box
2
Folder
21
|
Richfield and Rock: Joint District No. 6, Oak Leaf School
|
|
|
Town of Rock
|
|
Box
2
Folder
22
|
District No. 1, Hillcrest School
|
|
Box
2
Folder
23
|
District No. 3, Golden Glow School
|
|
Box
2
Folder
24
|
District No. 6, East Rock School
|
|
Box
2
Folder
25
|
District No. 6, Washington School
|
|
Box
2
Folder
26
|
Rock & Cary: Joint District No. 4, Lindsey School
|
|
|
Town of Rudolph
|
|
Box
2
Folder
27
|
District Number 1, Rudolph Public School
|
|
Box
2
Folder
28
|
District No. 2, Hill View School
|
|
Box
2
Folder
29
|
District No. 2, Sunnyside
|
|
Box
2
Folder
30
|
District No. 5, Lone Birch School
|
|
Box
2
Folder
31
|
Rudolph & Carson: Joint District No. 1, Rudolph Public School
|
|
|
Saratoga
|
|
Box
2
Folder
32
|
District No. 2, Bell School
|
|
Box
2
Folder
33
|
District No. 2, Columbia Graded School
|
|
Box
2
Folder
34
|
District No. 2, McKinley School
|
|
Box
2
Folder
35
|
District No. 2, Ross School
|
|
Box
2
Folder
36
|
Seneca: District No. 35, Pine Grove School
|
|
Box
3
Folder
1
|
Seneca and Hansen: Joint District No. 4, Altdorf School
|
|
|
Sherry
|
|
Box
3
Folder
2
|
District No. 1, Pershing School
|
|
Box
3
Folder
3
|
District No. 3, Lone Maple
|
|
Box
3
Folder
4
|
District No. 6, Mill Creek School
|
|
Box
3
Folder
5
|
Sherry and Carson: Joint District No. 2, Mill Creek School
|
|
|
Sigel
|
|
Box
3
Folder
6
|
District No. 1, Pioneer School
|
|
Box
3
Folder
7
|
District No. 2, Snyder School
|
|
Box
3
Folder
8
|
District No. 3, Turner School
|
|
Box
3
Folder
9
|
District No. 4, Pleasant View School
|
|
Box
3
Folder
10
|
District No. 5, Lone Pine School
|
|
Box
3
Folder
11
|
District No. 6, Spring Lake School
|
|
Box
3
Folder
12
|
City of Wisconsin Rapids: Model School
|
|
Box
3
Folder
13
|
Towns of Wood & Richfield: Joint District No. 5, Good Cheer School
|
|