Iowa Arts Council Folk Arts Program Records, 1976-2006

Container Title
Subseries: Slides
Box   3
Binder   1
approximately 220 slides (“Folk arts slides 1-16”), 1986
Festival of Nations, 1986
Bluegrass Jam, 1986 May
Syttende Mai celebration, Spring Grove, Minn., 1986 May 15-18
Irish music, St. Paul
Dee Bowman, Ukrainian Easter eggs
Red Lake Reservation, 1986 July 5
Red Lake, 1986 July 6
Rick March on button accordion, 1986 July 12
Model-builder Walter Rahn, Winona
Minnesota Heritage Fest, New Ulm, Minn., 1986 July 29
Hardanger Fiddle Association meeting, 1986 July 18
Matt and Eleanor Vorderbruggen, Slovenian-style polka, Owatonna /Waseca /Crookston
Hmong /COMPAS
Minnesota State Fair, Falcon Heights, Minn., 1986 September
Other events
Box   3
Binder   2
approximately 300 35 mm color slides (“Folk arts slides 17-27”)
Bob Andresen
Norwegian-American traditional music
Luanne Peterson, rosemaler
Cinco de Mayo, St. Paul, 1987
Festival of Nations, 1987
Deep Valley Quilters
Vietnam Veterans parade, Madison, Wis.
Vietnam Veterans
Polka
Box   3
Binder   3
approximately 420 slides (“Folk arts slides 27-51”)
Note: Though the binder is labeled “27-51,” the slides actually represent 28-51. This binder has a 30-page log, although slides 28-30 have no logs.
Fort Ridgeley Historical Festival, 1988 June 25-26
Judith Nelson, rosemaler
Karen Jenson, rosemaler
Nadia Nowytski, Ukranian eggs
Bev Kletgen, quilter
Jim Richards, decoys
John Dow, teepee
Hmong handcraft
Debbie Korluka, egg artist
Hans Sandon, acanthus carver
Harley Schmitgen, wood figure carver
Delores Haas, bobbin lacer maker (“knippling”)
Ambrose Kodet, concertina player
Batiste Sam, Ojibwa handcrafts
Georgianna Day, quilter
Maude Kegg, doll maker
Fred Benjamin
Melvin Losh, quilled chair
Burt Hyatt, decoys
Lawrence Bethel, decoys
John Jensen, decoys
Kober, decoys
Art Mendel, decoys
Dennis Roghair, chain saw sculpture
Josephine (Jo) Zambrano, desilado, crochet
Jessie Zalazar, desilado
Addie Pittlekow, rosemaler
Connie Nelson, rosemaler
Ann Nilsson, rosemaler
Josie Ryan, Native American handwork
Nancy Ellison, felter, spinner
Frances Keahna, basket weaver
Emeline Cook, Polish paper cutting (Wycinanki)
Marlene Widmark, Norwegian bunad
Alf Eilertson, wood carver
Archie Teigen, fiddler
Ruth Mamminga
Gladys Shelly, painter
Elvera Bisbee, painter
Lyssa Cummings, rosemaler
Ron Hendrickson, decoys
Tom Weets, decoys
John Cook, decoys
Carter Stenberg, decoys
Sharry Zimmerman, Hardanger lace
Amelia Streich, bobbin lacer maker (“knippling”)
Christy Hengel, concertina player
Joe Czerniak, concertina repairman
Ernie Lager, accordionist
Swede Carlson, piano accordionist
Konstantinos Papadakis, wood carver
Tim Blue
Shirley Kirsch, quilter
Macy Fordell, Ojibwa basketry
Richard Enstad, acanthus carving
Nina Agronovich, painter
Jerry Minar, concertina player
Marshall Miller, concertina player
Box   2
Binder   1
approximately 500 slides (“Folk arts slides 52-75”)
Karla Freeman, quilter
Bohumil (Bob) Pavek, farm implement model-maker
Quilters at Sabathani Community Center, Minneapolis (U-MEET-US)
Hmong Handcrafts, Grand Avenue, St. Paul, 1991 November 14
Carol Sperling, Eveleth, felter
Koivun Kaiku (Finnish)
Severt Rasmussen, by John Berquist
David Kline, by Berquist, 1994 June 18
Ann Heyman /Kathy Dantzler-Olson apprenticeship (Irish harp), 1992 January 11
Tanephosy Daoheung /Practith Soulisak apprenticeship, 1992 January 25
Addie Pittlekow /Elizabeth Cummings apprenticeship, 1990
Paula Bowstring White, Bena, Minn., 1992 July 21
Finn Fest, Duluth, 1992 July 24
MSAB presentation at Minnesota State Fair, 1992 September 1
Seniors at Centro Cultural Chicano, 1992
“Folk Art in Folk Culture” course at University of Minnesota, 1988 July 18-29
Minnesota Bluegrass and Old Time Music Association holiday party, 1992 December
Master artist Judith Toppings (quilting, jingle dresses) teaching Vera Murray, 1993 January 5
Clyde Estey, black ash baskets, Mahnomen, Minn. (Ojibway)
John Jensen, Frazee, Minn. (spearing sticks)
Burt Hyatt, Waubun, spear-decoy maker
Karen Jenson /Betty Wanke apprenticeship, rosemaling
Other topics
Box   2
Binder   2
approximately 300 slides (“Folk arts slides 76-99”)
Folk Arts Apprenticeship Program, 1988, 1993-1996
“Folk Art and Folk Culture in the Classroom,” 1993 August
Folk artists, 1993
Minnesota Folk, 1994 August 14
Cinco de Mayo, St. Paul, Minn., 1994
Minnesota State Fair, 1995
Denise Walker permission form, 1995 November 6
Note: Allowing Philip Nusbaum of the MSAB to photograph Denise Walker's quilt work for use as samples for an NEA grant application and for educational purposes. Form also prohibits the publication of the slides or photographs for commercial purposes and publication without the permission of Denise Walker.
Box   2
Binder   3
approximately 240 slides (“Folk arts slides 100-118”)
Master Bill Hinkley and apprentice Lisa Fuglie
Master quilter Lena Homme and apprentice Janice Johnson
Rosemaler Carolyn Borgen teaching Becky Sorenson
Bobbin lace-maker Phyllis Klosterman and apprentices Karen Aakre, Underwood, and Gail Johnson, Fergus Falls
Sudanese basket-maker and weaver Nyatot Diaw (Nya-tot D'yew)
Jewish papercutter Renanah (Rani) Halpern
Linda Wade Koslovski, pow wow regalia, Onamia
Rosemaler Joan Hurry teaching Sister Mercita Reinbold
Fish decoy-maker John Jensen's Millenium Gathering
Rosemaler Trudy Peach with apprentice Diane Zimmerman
“NEA-funded experience for teachers at the MHS,” 2000 June 26-30
Rosemaler Clarice Dieter
Knife-maker Eugene Shadley with apprentices Jim Wass and Terry Greenside
Suzanne Galliford, “traditional home arts”
Elna Heitala, maker of himmeli (Swedish), with apprentice Mary Erickson
Ukrainian egg painter Luba Perchyshyn with apprentice Becky Utecht
Trapunto quilter Suzanne Galliford, Hibbing, with apprentices Karie Jean Anderson, Eveleth, and Amy Carlstrom, Grand Rapids
Marie Seeger teaching Gardavon “Dolly” Hallstrom how to create German Baurnmalerei folk art paintings, St. Hilaire, Minn.
Box   2
approximately 200 35 mm color slides (Miscellaneous)