Container
|
Title
|
|
Wisconsin Supreme Court
|
|
|
January Term, 1888
|
|
Box
1
Volume
1
|
Valley Lumber Co. vs. Absalom Smith and William White
|
|
|
August Term, 1888
|
|
Box
1
Volume
1
|
Christena Bergland vs. M.S. Frawley and T.F. Frawley
|
|
|
January Term, 1889
|
|
Box
1
Volume
1
|
In Re Julius H. Opdale
|
|
Box
1
Volume
1
|
Otto Streisssguth and Harry T. Drake vs. B. Bessinger and Samuel Reigelman
|
|
Box
1
Volume
1
|
Mathias Frisk, Edward H. Turner and Frank E. Fallants vs. B. Bessinger and Samuel Reigelman
|
|
|
January Term, 1892
|
|
Box
1
Volume
1
|
Martin J. Argard vs. Robert Parker
|
|
Box
1
Volume
1
|
Second National Bank of St. Paul vs. Ole Larson and Bertha Larson
|
|
|
January Term, 1891
|
|
Box
1
Volume
1
|
D.F. Gibbons vs. John Grinsel
|
|
|
August Term, 1890
|
|
Box
1
Volume
1
|
Absalom Smith vs. The City of Eau Claire
|
|
|
January Term, 1891
|
|
Box
1
Volume
1
|
David Drummond vs. The City of Eau Claire
|
|
Box
1
Volume
1
|
Anna May Farr and J.F. Farr vs. The Trustees of the Grand Lodge of the Ancient Order of United Workmen of the State of Wisconsin and Mary E. Peck
|
|
Box
1
Volume
1
|
J.R. Farr vs. The State Bank of Phillips and A.M. Hunt
|
|
|
August Term, 1893
|
|
Box
1
Volume
1
|
The City of Eau Claire vs. Maria Matzke
|
|
Box
1
Volume
1
|
State of Wisconsin ex rel., Alex. McPhee vs. John Erickson
|
|
Box
1
Volume
1
|
State of Wisconsin ex rel., Mike Wold vs. Ole Hanson
|
|
Box
1
Volume
1
|
In the Matter of the Voluntary Assignment of Edward D. Rankin to Arthur Smith for the Benefit of His Creditors
|
|
Box
1
Volume
1
|
W.H. Frawley vs. P.J. Cosgrove
|
|
Box
1
Volume
1
|
Ole Larson vs. The Aultman and Taylor Co.
|
|
Box
1
Volume
1
|
Ole Larson vs. S.G. Cook and W.W. Huntington
|
|
Box
1
Volume
1
|
Louis A. Shakman vs. Charles W.E. Sommermeyer, Lena Brimi and Anna Huebener, Caroline Schwartz et al.
|
|
Box
1
Volume
1
|
Sophia C. Sommermeyer vs. Charles W.E. Sommermeyer, Lena Brimi and Anna Huebener, Caroline Schwartz et al.
|
|
Box
1
Volume
1
|
Albert S. Gage and Eliphalet B. Gage vs. Edward W. Allen et al.
|
|
Box
1
Volume
1
|
Ryan Drug Co. vs. Carl M. Hvambsahl
|
|
Box
1
Volume
1
|
John Becker, as Assignee of H.G. Talbot vs. Nils Holm, John S. Smith and L.C. Garrison
|
|
Box
1
Volume
1
|
Nils Holm vs. A.E. Mills and C.L. Colman
|
|
Box
1
Volume
1
|
James Wickham vs. S.G. Cook and C.H. Maxey, and South Shore Lumber Co.
|
|
|
U.S. Circuit Court of Appeals, 7th Circuit, October Term, 1895
|
|
Box
1
Volume
1
|
Atlas National Bank vs. Andrew Holm, Gunder Thompson, Nils Holm and W.W. Winterbotham
|
|
|
Wisconsin Supreme Court
|
|
|
Date unknown
|
|
Box
1
Volume
1
|
Jerome Jones et al. vs. Adolph Kellar et al.
|
|
Box
1
Volume
1
|
Ryan Drug Co. vs. Carl M. Hvambsahl
|
|
|
August Term, 1895
|
|
Box
1
Volume
1
|
James Stewart vs. Absalom Smith
|
|
Box
1
Volume
1
|
John Groundwater vs. Town of Washington
|
|
Box
1
Volume
2
|
Charles E. Button vs. American Mutual Accident Association
|
|
Box
1
Volume
2
|
J. Marshall Miller vs. James Donahue
|
|
Box
1
Volume
2
|
John H. Foley vs. J.F. Ellis, Southwestern Land Co., and A.A. Goff
|
|
|
August Term, 1896
|
|
Box
1
Volume
2
|
J.F. Ellis vs. American Building and Loan Assn., James H. Bishop, Thomas E. Bishop, C. Wright Davidson, and Southwestern Land Co.
|
|
Box
1
Volume
2
|
Thomas McDermott vs. Andrew Jackson
|
|
|
August Term, 1897
|
|
Box
1
Volume
2
|
Henry Laycock vs. D.R. Moon
|
|
Box
1
Volume
2
|
John S. Owen vs. George S. Long
|
|
Box
1
Volume
2
|
J.W. Salter and F. Parrett vs. E.N. Smith, Pioneer Furniture Co. and Bank of Eau Claire
|
|
Box
1
Volume
3
|
D.J. McKenzie vs. Peter Lego and Joseph Grandmaitre
|
|
Box
1
Volume
3
|
Elizabeth A. Ellis vs. E.W. Allen, C.L. Allen, and Southwestern Land Co.
|
|
|
January Term, 1898
|
|
Box
1
Volume
3
|
John W. Becker vs. Nils Holm
|
|
Box
1
Volume
3
|
R.T. Breitengross vs. Ed Ensign and J.R. Farr
|
|
|
U.S. Circuit Court of Appeals, 7th Circuit, October Term, 1896
|
|
Box
1
Volume
3
|
Andrew Holm, Nils Holm, and W.W. Winterbotham vs. Atlas National Bank
|
|
|
Wisconsin Supreme Court
|
|
|
Date unknown
|
|
Box
1
Volume
3
|
In the Matter of the Voluntary Assignment of the Wisconsin Odd Fellows' Mutual Life Insurance Co. to J.L. Fulton, Assignee - Frances Kahn vs. John L. Fulton
|
|
Box
1
Volume
3
|
John H. Christianson, as Administrator of the Estate of Peter C. Christianson, Deceased vs. Pioneer Furniture Co.
|
|
|
August Term, 1898
|
|
Box
1
Volume
4
|
Eau Claire National Bank vs. T.A. Johnson and Robert Macaulay
|
|
Box
1
Volume
4
|
James Wickham and Frank Farr vs. T.A. Johnson and Robert Macaulay
|
|
Box
1
Volume
4
|
Sarah M. Hale vs. T.A. Johnson and Robert Macaulay
|
|
Box
1
Volume
4
|
J.M. Winterbotham vs. T.A. Johnson and Robert Macaulay
|
|
Box
1
Volume
4
|
O.E. Stevens vs. Charles M. Coates and Charles E. Corlett, Impleaded with O.F. Freeman
|
|
Box
1
Volume
4
|
C.W. Davis vs. Pioneer Furniture Co.
|
|
Box
1
Volume
4
|
J.F. Ellis vs. Southwestern Land Co.
|
|
Box
1
Volume
4
|
H.C. Ellis vs. Southwestern Land Co., Impleaded with J.F. Ellis and Mrs. H.M. Young
|
|
Box
1
Volume
4
|
Troy Carriage Co. vs. William Bonell and William Bonell, Jr.
|
|
Box
1
Volume
4
|
Northwestern Fuel Co. vs. Eau Claire Fuel and Supply Co. and C.S. Lee
|
|
Box
1
Volume
4
|
Thomas McDermott vs. Andrew Jackson
|
|
|
January Term, 1899
|
|
Box
1
Volume
5
|
George W. Whereatt vs. Samuel Ellis and Peter Hanson, impleaded with J.F. Ellis
|
|
Box
1
Volume
5
|
George Ritzinger vs. Mathias Schlosser et al.
|
|
Box
1
Volume
5
|
In the Matter of the Voluntary Assignment of Henry E. Converse to L.A. Brace - James W. Tufts vs. L.A. Brace
|
|
Box
1
Volume
5
|
L.A. Doolittle and A.H Shoemaker vs. Henry Laycock
|
|
|
August Term, 1899
|
|
Box
1
Volume
5
|
Southwestern Land Co. vs. M. Swihart et al.
|
|
|
August Term, 1898
|
|
Box
1
Volume
5
|
Esther Shafer vs. City of Eau Claire
|
|
|
August Term, 1899
|
|
Box
1
Volume
6
|
Charles Veitch and Elizabeth Veitch vs. Albert Cebell and Augusta Bank
|
|
Box
1
Volume
6
|
D.H. Galusha and Henrietta Galusha vs. Bradley B. Sherman, J.H. Langdon, A.J. Sutherland, and H.V. Scallon
|
|
|
January Term, 1900
|
|
Box
1
Volume
6
|
Absalom Smith vs. H.C. Putnam, George T. Thompson and E.B. Putnam
|
|
|
August Term, 1900
|
|
Box
1
Volume
6
|
William A. Cernahan vs. Austin Chrisler
|
|
|
U.S. Circuit Court of Appeals, 7th Circuit, October Term, 1899
|
|
Box
1
Volume
7
|
City of Eau Claire vs. Herbert Payson et al.
|
|
|
Wisconsin Supreme Court
|
|
|
Date unknown
|
|
Box
1
Volume
7
|
L.J. Mueller, D.J. Van Hovenberg and Elbert Stockwell vs. Eau Claire County et al.
|
|
Box
1
Volume
7
|
John D. Stannard and R.L. Meader vs. Clarion A. Youmans
|
|
|
January Term, 1901
|
|
Box
1
Volume
7
|
Rufus W. Robinson vs. Eau Claire Book and Stationery Co. and George C. Witherby
|
|
|
August Term, 1900
|
|
Box
1
Volume
7
|
Laura A. Allen et al. vs. Otto Boberg
|
|
Box
1
Volume
7
|
H.C. Ellis vs. Southwestern Land Co., impleaded with J.F. Ellis
|
|
|
January Term, 1901
|
|
Box
1
Volume
7
|
Robert K. Boyd, as Receiver of the Mutual Fire Association of Eau Claire et al. vs. Mutual Fire Association of Eau Claire et al.
|
|
|
Minnesota Supreme Court, April Term, 1902
|
|
Box
1
Volume
8
|
Ole Halvorsen vs. Moon and Kerr Lumber Co.
|
|
|
Wisconsin Supreme Court
|
|
|
Date unknown
|
|
Box
1
Volume
8
|
State of Wisconsin, ex rel. City of Augusta et al. vs. George J. Losby et al.
|
|
Box
1
Volume
8
|
Rose McQuillan vs. Mutual Reserve Fund Life Association
|
|
|
August Term, 1901
|
|
Box
1
Volume
8
|
James Crate vs. Frank Pettepher
|
|
Box
2
Volume
9
|
Bentley S. Phillips vs. John Hunner, John L. Gilman and Lawrence G. Moon
|
|
Box
2
Volume
9
|
James L. Gates vs. Charles Austin Avery
|
|
Box
2
Volume
9
|
Charles S. Lee vs. E.S. Hammond
|
|
|
August Term, 1902
|
|
Box
2
Volume
9
|
State of Wisconsin on Relation of C.C. Kelleher vs. Elizabeth H. Fordyce and Elizabeth H. Fordyce vs. State of Wisconsin on Relation of C.C. Kelleher
|
|
Box
2
Volume
10
|
Montpelier Savings Bank and Trust Co. vs. School District Number Five of Town of Ludington
|
|
Box
2
Volume
10
|
Peter B. Morrison vs. City of Eau Claire
|
|
Box
2
Volume
10
|
Jesse Lowe vs. Merritt C. Ring
|
|
Box
2
Volume
10
|
Bentley S. Phillips, William Rowe, and George Johnson vs. Lawrence G. Moon, impleaded with John Hunner and John L. Gilman
|
|
Box
2
Volume
11
|
State of Wisconsin, on Relation of Jacob Garrett vs. William H. Froehlich, Secretary of State
|
|
|
August Term, 1903
|
|
Box
2
Volume
11
|
Alonzo Ruscher vs. City of Stanley
|
|
|
January Term, 1903
|
|
Box
2
Volume
11
|
H.A. Bright and James Bryden vs. E.D. Carter and Robert Clark
|
|
Box
2
Volume
11
|
H.A. Bright and James Bryden vs. E.D. Carter
|
|
|
January Term, 1904
|
|
Box
2
Volume
11
|
R.O. Stoll, as Executor of the Will of John Pearl, Deceased vs. Kate Pearl, Mary Pearl and Margaret Pearl
|
|
|
August Term, 1904
|
|
Box
2
Volume
11
|
C.L. Roberts vs. John Francis
|
|
|
January Term, 1904
|
|
Box
2
Volume
12
|
Isabelle Wilson vs. Chippewa Valley Electric Railroad Co.
|
|
|
August Term, 1904
|
|
Box
2
Volume
12
|
State of Wisconsin, ex rel. Grace Foster vs. Harry Williams, Village Clerk of the Village of Fairchild
|
|
Box
2
Volume
12
|
State of Wisconsin, ex rel. N.C. Foster Lumber Co. vs. Harry Williams
|
|
Box
2
Volume
12
|
Alicia Horan vs. City of Eau Claire
|
|
Box
2
Volume
12
|
Jesse Lowe vs. Anthony Reddan
|
|
Box
2
Volume
12
|
Frank L. Buell et al. vs. Ernest A. Arnold
|
|
Box
2
Volume
12
|
Jesse Lowe vs. Merritt C. Ring
|
|
|
January Term, 1905
|
|
Box
2
Volume
13
|
Eau Claire National Bank vs. Madison Street Manufacturing Co. et al.
|
|
Box
2
Volume
13
|
Eau Claire National Bank vs. John T. Friend et al.
|
|
Box
2
Volume
13
|
Ralph W. Jackman vs. Eau Claire National Bank
|
|
Box
2
Volume
13
|
John B. Fleming and Daniel Donnellan vs. A.F. Ellison
|
|
|
August Term, 1905
|
|
Box
2
Volume
13
|
Hiram L. Hart vs. City of Neillsville
|
|
|
Illinois Supreme Court, June Term, 1905
|
|
Box
2
Volume
14
|
Benjamin F. Thompson and Homer Root vs. Charles F. Hemenway et al.
|
|
|
Wisconsin Supreme Court
|
|
|
August Term, 1905
|
|
Box
2
Volume
14
|
Edward W. Allen vs. J.F. Ellis, Samuel Ellis and W.H. Ellis
|
|
Box
2
Volume
14
|
Eau Claire Water Co. vs. City of Eau Claire and William Rowe
|
|
Box
2
Volume
14
|
E.M. Fish Co. vs. John H. Young et al.
|
|
|
August Term, 1906
|
|
Box
2
Volume
15
|
W.F. Bailey vs. R.L. McCormick
|
|
Box
2
Volume
15
|
Ole Odegard vs. North Wisconsin Lumber Co.
|
|
|
Illinois Supreme Court, February Term, 1907
|
|
Box
2
Volume
16
|
Charles F. Hemenway et al. vs. Benjamin F. Thompson and Homer Root
|
|
|
Wisconsin Supreme Court
|
|
|
August Term, 1907
|
|
Box
2
Volume
16
|
State of Wisconsin vs. O.E. Pederson et al.
|
|
|
January Term, 1908
|
|
Box
3
Volume
17
|
State of Wisconsin ex rel. William Rowe vs. C. Krumenauer et al.
|
|
Box
3
Volume
17
|
State of Wisconsin ex rel. William Rowe vs. F. Florin et al
|
|
Box
3
Volume
17
|
State of Wisconsin ex rel. William Rowe vs. W.W. Johnson et al.
|
|
Box
3
Volume
17
|
State of Wisconsin ex rel. William Rowe vs. Herman Berlin et al.
|
|
Box
3
Volume
17
|
State of Wisconsin ex rel. William Rowe vs. R.C. Hine et al.
|
|
Box
3
Volume
17
|
State of Wisconsin ex rel. William Rowe vs. A.C. Minto et al.
|
|
|
August Term, 1906
|
|
Box
3
Volume
17
|
Albert Anderson vs. Arpin Hardwood Lumber Co.
|
|
Box
3
Volume
17
|
Emilie Eisentraut vs. Charles Cornelius and Theresa Cornelius
|
|
Box
3
Volume
17
|
N.C. Foster vs. William Rowe, impleaded with Ralph Arnold
|
|
|
January Term, 1907
|
|
Box
3
Volume
18
|
John Engeldinger vs. A.H. Stevens
|
|
Box
3
Volume
18
|
N.C. Foster vs. William Rowe, impleaded with Ralph Arnold
|
|
Box
3
Volume
18
|
Eau Claire Water Co. vs. City of Eau Claire and William Rowe, Mayor
|
|
|
August Term, 1907
|
|
Box
3
Volume
18
|
Eau Claire Dells Improvement Co. and Dells Paper and Pulp Co. vs. City of Eau Claire
|
|
|
January Term, 1907
|
|
Box
3
Volume
19
|
Dora D. Rust et al. vs. Daniel Fitzhugh
|
|
|
August Term, 1907
|
|
Box
3
Volume
19
|
Isabelle Wilson vs. Chippewa Valley Electric Railway
|
|
|
August Term, 1906
|
|
Box
3
Volume
20
|
Eddie Ferguson, an Infant, by F.W. Ferguson vs. Peter Truax, impleaded with John Herbert
|
|
|
January Term, 1907
|
|
Box
3
Volume
20
|
Frank Pierce, Frank Carter and C.K. Averill vs. John C. Signor, John S. Crisler and Oscar Hooey
|
|
Box
3
Volume
20
|
William Giblin vs. North Wisconsin Lumber Co.
|
|
|
U.S. Supreme Court
|
|
|
October Term, 1906
|
|
Box
3
Volume
21
|
Eau Claire National Bank vs. Ralph W. Jackman, as Trustee of the Estate of John H. Young, a Bankrupt
|
|
|
October Term, 1907
|
|
Box
3
Volume
21
|
Nathaniel C. Foster vs. William Rowe, impleaded with Ralph Arnold, as Village Clerk of the Village of Fairchild, Eau Claire County, Wisconsin
|
|
|
Wisconsin Supreme Court
|
|
|
August Term, 1908
|
|
Box
3
Volume
22
|
City of Eau Claire vs. Eau Claire Water Co. and Farmers' Loan and Trust Co.
|
|
Box
3
Volume
23
|
Town of Emery vs. Town of Worcester
|
|
Box
3
Volume
23
|
Eddie Ferguson, by F.W. Ferguson vs. Peter Truax, impleaded with John Herbert
|
|
Box
3
Volume
23
|
L.V. Ripley vs. Sage Land and Improvement Co.
|
|
|
January Term, 1909
|
|
Box
3
Volume
23
|
Badger State Lumber Co. vs. G.W. Jones Lumber Co.
|
|
|
August Term, 1909
|
|
Box
3
Volume
24
|
Hiram L. Hart vs. City of Neillsville
|
|
|
January Term, 1909
|
|
Box
3
Volume
24
|
Martin B. Hubbard vs. John G. Ferry
|
|
|
U.S. Circuit Court of Appeals, 7th Circuit, October Term, 1908
|
|
Box
3
Volume
24
|
J.R. Farr et al. vs. Hobe-Peters Land Co.
|
|