University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
The State of Wisconsin Collection

Page View

Wright's directory of Waukesha 1909-10 together with a complete directory of Waukesha County comprising an alphabetically arranged list of business firms and private citizens; a numerical street directory; a classified list of all trades, professions and pursuits; a miscellaneous directory of villages and county officers, the public and private schools, banks, churches, societies, etc.
(1909)

Waukesha directory: miscellaneous information,   pp. [17]-30


Page 22

22               WAUKESHA DIRECTORY.
ASSESSORS.
Brookfield--John J. Carpenter, Waukesha, R. 6.
Delafield-James E. Parry, Nashotah, R. 23.
Eagle-John D. Skidmore, Eagle.
Eagle Village-F. V. Vonrueden, Eagle.
Genesee-Henry Dodmead, Waukesha.
Hartland Village W. G. Smith, Hartland.
Lisbon-il. Rhineford, Pewaukee, R. F. D.
Menomonee-H. Tennessen, Menomonee Falls, R. 17.
Menomonee Falls Village-F. Waterlin, Menomonee Falls.
Merton W. H. Smith, North Lake.
Mukwonago Chris Vick, Mukwonago.
Mukwonago Village-H. M. Warfield, Mukwonago.
Muskego-C. Schmidt, Muskego, R. 10.
New Berlin-M. Beres, Calhoun, R. 11.
Oconomowoc-William Flint, Oconomowoc, R. 26.
Oconomowoc City-W. H. Stephens, Oconomowoc.
Ottawa-David Hunter, Dusman.
Pewaukee-F. Scheu, Waukesha, R. 7.
Pewaukee Village W. H. Washborn, Pewaukee
Summit-George D. Powell, Oconomowoc, R. 29.
Vernon-O. Evans, Mukwonago, R. 39.
Waukesha--J. R. Love, Waukesha, R. 1.
Waukesha City-C. A. Bergeler, Waukesha.
UNITED STATES OFFICES.
Post Office-Cor. W. Main and Clinton; Henry E. Blair,
postmaster; J. C. Christoph, asst. postmaster.
General delivery and stamp window open from 8 a. m. to
7:30 p. m.; money order department from 8 a. m. to 6 p. m;
Sundays, general delivery from 9.30 to 10:30 p. m.
N4ne rural routes leave post office daily at 7 a. m., except
Sundays.
Deputy Revenue Collector-L. C. Willis, collector, 34-35,
604 Grand av.
COURTS.
Circuit Court.
Circuit Judge-Martin L. Lueck.
Clerk of Courts-Elmer M. Webb.
Sheriff-Edward J. Gibson.
District Attorney-Milo Muckleston.
Reporter-J. H. Sawyer.
TERMS OF COURT.
General-First Monday May; First Tuesday December.
Special First Tuesday February; fourth Tuesday August.
County Court.
County Judge-M. S. Griswold.
Clerk of Courts-Elmer M. Webb.
Sheriff-Edward J. Gibson.
District Attorney-Milo Muckleston.
Reporter and Register in Probate-Andrew Snyder.


Go up to Top of Page