University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
The State of Wisconsin Collection

Page View

Gard, Robert Edward / My land, my home, my Wisconsin : the epic story of the Wisconsin farm and farm family from settlement days to the present
(1978)

Bibliography,   pp. 97-[109] ff. PDF (8.5 MB)


Page [98]


                           CENTURY FARMS
Home awards are presented by the state to farms which have remained in the
same
        family for 100 years or more. This list is courtesy of the State
Fair.
ADAMS COUNTY
Banville, Robert
Crothers, Archie R.
Crothers, Rexford
Elliott, Mr. and Mrs. Warren
Frisch, Ernest & Vyrla
Huber, Mr. and Mrs. Stanley
Jacobs, Albert F. & son
  Dean A.
Jones, Ralph L. & Norah
Kleven, Marvin
Mikkelson, Lewis
Rosgard, Irvin L.
Seefeld, Mr. & Mrs. Gordon
Stelter, Mary Rosella
Van Weigh, Arleigh and Alta
Walrath, Calvin J.
Werner, Emil A. & Eve.
BARRON COUNTY
Anderson, Haakon
Ness, Henry K.
Rogers, Henry and James
Solum, Edward S. Jr.
BROWN COUNTY
Baumgartener, Kermit and
  Loree
Bougie, Francis
Brick, Eugene
Burns, James E.
Cady, Harry P.
Carpenter, Donald
Champeau, Edmund
Clementson, Annette (Miss)
Corrigan, Chester R.
Gerrits, Joseph B.
Griepentrog, Gordon L.
Heimerl, Eugene & Donna; Hugh
  & Bonita
Just, Theodore
Leanna, Francis X.
Lebal, Edward
Lemke, Arthur, Econ & Leila
Martin, Frank
Moore, Thomas
Natzke, Amos
Norton, Donald
Novotny, John J. & Leone
Pamperin, Grover C.
Patterson, Win. James
Petersen, Arthur & Dan
Prefontaine, Gary & Judith
Purst, Earl and Emmal
Rasmussen, Reginald
Romuald, Julian & Joan
Rothe, Ogden
Schaut, David & Rose
Schinke, Henry
Seifert, Robert F.
Setright, Patrick
Smith, Robert C.
Speerschneider, Harry
Treichel, Herbert
Ullmer, Albert L. & Bernice A.
  Corsten
  Verboomen, Andrew
  BUFFALO COUNTY
  Amidon, Lew E.
  Anderson, Collin
  Baertsch, Oscar
  Braem, Arno
  Buchmiller, Ethel Suhr
  Capps, Willie W.
  Cooke, Carl H.
  Duellman, Ervin
  Engel, Werner
Fitzgerald, Harry J.
Gainer, Bonnie R.
George, Norman and Lillian
Gleiter, Alrin J.
Gleiter, Myron & Ruth
Grass, Agnes M.
Grob, Fred F.
Haenssinger, Mrs. Minnie
Herbert, Ernest 0.
Hilgert Loren C.
Hofer, Lyle M.
Huber, Robert F.
Jahn, Allen
Johnston, John W. & Agnes
  Harvey Johnston
Koenig, George L. & Marie-C.
Krause, Richard H.
Maier, Oscar L.
Mosimann, Elias & Annie
Mueller, Andrew W.
Multhaup, Henry L.
Pace, Dale Wayne
Rockwell, Auren
Rotering, Mr. and Mrs. Alvin
Rothering, Donald
Schaffner, Le Roy
Schaub, Melvin & Wilferd
Schultz, Henry J.
Scott, Miss Dorothy
Sendelbach, Orvan
Sevforth, Dutee
Staak, William
Steiner, Elmer D.
Stirn Bros. (Edwin & Oscar)
Suhr, Julie, Victor, Lois, Ethel
  Suhr Buchmiller
Theurer, Herman F. & Emil J.
Vollmer, Arnold
Wald, Nini
Ward, Mamre H.
Waste, George P.
Weinandy, Oliver R.
Wenger, Raymond & Lloyd
Wild, Fred
Yarrington, Irvin C.
BURNETT COUNTY
Branstad, Bevan and Audrey
Thor, Lester W.
CALUMET COUNTY
Aebischer, Gordon & Denton
Boehnlein, Alfred & Loraine
Buhl, Fred
Cannon, Charles B.
Diekvoss, Ferris J.
Doern, Estate of Christian
  (Mrs. Mathilda Doern)
Flemming, Arnold J.
Greve, Edgar
Griem, Lola M.
Hartzheim, Peter
Heimann, Frank
Hoffman, Henry
Horn, Marvin
Kalwitz, Otto C.
Kennedy, Gregory
Kleist, Gordon A.
Koehler, Leroy
Kossman, Oscar & Myrtle
Kuchenbecker, Myra & Hilmer
Kuehl, Arein & Hilton
Kuepper, Gilbert J.
Labitzke, Bernard
Lindner, Albert
Mainz, Henry & Marie
Miller, Louis H.
Miller, Oscar J.
Nisler, Aloys
Otto, Robert J. & Noreen
Pfeiffer, Mrs. Mildred M.
Pfister, Hilmer E.
Pingel, Armin
Rusch, Raymond & Evelyn
Schaefer, George J.
Schildhauer, Jacob Frederick
Schlorf, Glenn David
Schluchter, Elmer
Schmidt, Robert H.
Schmidt, William A.
Schneider, Bruno and Clara
Schulz, Wilmer W.
Schwalbach, George A.
Schwalenberg, Armin H.
Sommerhalder, Arnold H.
Stanelle, Harry
Steiner, Leo J.
Stenelle, Mr. Bert
Stumpf, Andres (Mr. & Mrs.)
Thielman, Roger J.
Tollefson, Oscar
Wagner, Sylvester H.
Winkler, Merlyn
Wettstein, Ray 0.
Woelfel, Florian F.
Woelfel, Linus
CHIPPEWA COUNTY
Andredson, Leonard & Gertrude
Buetow, Arthur B.
Daggit, Ione R.
Eder, Bertram W.
Fanetti, Anton P.
Fattu, Nicholas A. &
Jeanette K.
Frederick, Perry James &
  Mary Ann
Frederick, Vernar
Gilbertson, David A.
Hartman, Roman & Marcelina
Lane, George
Le Duc, Bernice M. & Carl E.
Lynn, Bernard J.
Marquardt, Merv
  (Duncan Creek Farms Inc.)
McCombs, Eugene Henry
Patten, Earl M.
Polanski, Allen
Polzin, Gustav J. & Wilhelmina
Steinmetz, Gerald & Margaret
Tannler, George
Towne, Clarence & Harlow
Voecks, Stanley A.
Woodruff, Truman B. &
  Isabelle L.
CLARK COUNTY
Castner, George (Est.)
Chadwick, Robert L.
Cook, Russell Elwin
Decker, Walter
Dietrich, Rollie & Anna
  (Mr. & Mrs.)
Hasz, Albert
Howard, Vern G.
Humke, Paul
Jacobson, Jeanette (Admx.) Geo.
  Castner Farm
Kleinschmidt - See Smith,
  Arleigh K.
  Noah, Elmer E.
  Oswald, Orville & Lucille
  Short, Ralph
  Smith, Arleigh K.
  Sternitzky, Edward F., Elizabeth
  M. & Erwin
  Syth, Reynold & Helen
  Williams Sisters, Alfrieda,
  Norma, Eleanora
Yankee, Arthur R.
Yankee, Carl & Amos
COLUMBIA COUNTY
Barden, Clarence S.
Becker, Charles
Bennitt, Albert M.
Bittner, Agnes Walch
Boelte, Erwin F.
Bowman, Robert 0.
Bussian, Rodney Herbert
Christopherson, Otto
Clark, Robert T.
Cook, Lyell S.
Cornford, M. John & Allen
Cramer, Calvin 0. & Patricia L.
Cuff, Clifford
Cuff, Mrs. Hazel
Currie, Joseph B.
Curtis, Emmons W.
Danielson, Earle C.
Davis, Laura C. (Extr.) Newton
  Davis Est.
Deakin, Carl H.
Devine, Tom R.
Dodge, Benjamin
Dodge, Willard (Mrs.)
Doherty, John K.
Doherty, William A.
Dowdell, Mrs. Josephine
Drake, M. Roy
Dreyer, Mrs. Eleanora
Duborg, Rudolph
Dunn, Charles E.
Dynes, Leo C.
Fadness, Edwin
Feeyater, Dr. Earl M.
Finger, Bernice I.
Glymann, Corwin Julius
Groves, Frank W.
Guethlein, George
Halpin, Norman
Hartman, Mrs. Mertis
Haskin, Bernard
Haskin, Harry W.
Hawkes, Mrs. Martha
Haynes, Stanley H.
Heinze, Leon and Ruth
Hepler, Harold
Hopkins, (John) Wesley
Huges, William Ellis
Hummel, Elizabeth M.
Hutchinson, Helen
Ingebretson, Emil (Estate of)
Jennings, William C.
Jensen, Neil (Mr. & Mrs.)
Johnson, Ellen (Mrs.)
Jones, Win. J. & Abbie J.
Judd, Mrs. George
Kehl, Russell and Leonilla
Keith, Donald, Dr. Robert A.
Kershaw, Herbert A.
Kitzerow, Harold
Knudson, Arthur R.
Larson, William H.
Link, Eugene E.
Luey, Rodney
  (aka Oliver Rodney Luey)
Mauth, Clarence
McElroy, Lydia
McKay, Donald
McLeish, Roy
Meland, Glen J.
  (Martin Meland Est.)
Meland, Martin (Est.)
Meyer, Emilh & Marie F.
Montross, V. & Helen M.
  Mahlke
Morgan, Floyd A.
I


Go up to Top of Page