University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
The State of Wisconsin Collection

Page View

Town of Frankfort centennial
(1890-1990)

Frankfort property owners & directories,   pp. 120-137


Page 123

SECTION 36          SECTION 10
G. Fandry
C. Stendel
William Leushow
Ino Serierm
Week and Bros.
Geo Hart
E. Protze
F. Bahr
SECTION 26
William Klein
Jno Osten
D. Beach
J.P. Hame
0. Dahlmann
SECTION 27
H. Punke
Beers and Co.
Hoernke Bros.
W.H. Searles
W.J. Miller
SECTION 31
J.P. Hume
SECTION 32
W.W. McCullock
Jno Eddy
SECTION 33
A. Muir
A.T. Doud
L. Frankler
William Ohse
Ed Protze
J.'Call
J. Hagenbruber r
H.H. Miller
Also Lumber Co.
Realiloro
WI Valley Land Co.
Rietbrock L.L. Co.
Quaw Lumber Co.
Northern Land Co.
Doud and Sons
and Co.
Wausau Lumber Co.
R. Connor Co.
Beer and Co.
John Week Lumber Co.
SECTION 34
Talaski
SECTION 35
SECTION 28 & 29
H.S. Wahl
None              William Rogers
H. Senerin
George Mueller
Herman Hrobsky
John Hrobsky
Fred Nienow
Carl Wenzel
Joseph Schmirler
Peter Martyn
Albert Prehl
SECTION 11
Herman Hanneman
Matt Dvorak
Max Hortig
Charles Braun
Jacob Christiansen
Florian Hass
D. Remus
SECTION 12
Frank Simolke
Frank Loskot
Joseph Loskot
John Dahlke
Hamann Bros.
J. Wirkus
K. Knaak
Carl Nehring
SECTION 13
TOWN OF FRANKFORT
LANDOWNERS AND RESIDENTS ABOUT 1912
SECTION 1
Carl Dorfschmidt
H. Dorfschmidt
Joseph Hilger
Arthur Neitzel
Arthur Wendtland
August Bargender
Paul Seeger
SECTION 2
Julius Hannemann
R. Hannemann
Frank Cesal
G. Ellenbecker
Joseph Loskot
Franke Jahnke
Carl Bielke
SECTION 3
William Braun
Albert Piehl
A. Hopkins
Otto Mesalk
H.B. Huntington
Louis Chapman
John Ellenbecker
SECTION 4
Charles Remus
Jacob Molleck
Frank Prochaska
Joe Kraus
Anton Guresch
J.H. Mohr
William Johnson
Anton Schmirler
SECTION 5
Andrew Kreutzer
C. Smith
H. Bill
SECTION 6
H. Farley
Marten Ellingson
B. Holdon
Frank Prouinski
M. Stancik
C. Washburn
F. Prosser
SECTION 7
W. Holubetz
J. Merkley
J. Wurthman
C. Fuhrman
N. Leick
H. Rein
SECTION 8
August Gribowski
William Robertson
W. Wiese
Frank Wurkus
Otto Mesalk
SECTION 9
August Giese
Albert Zenk
J. Mesalk
A.E. Armitage
Leo Hon
William Giese
H. Callies
J. Wirkus
Ferdinand Totzke
A. Bornowski
A. Borchardt
F.J. Reichel
W.A. Arnold
SECTION 14
Joseph Bargender
Joseph Dvorak Jr.
Joseph Dvorak Sr.
Frank Wirkus
Joseph Wirkus
Gehard Punke
John Eggebrecht
G. Laeck
Eggebrecht and
Haman
A. Kunrau
SECTION 15
August Gartman
Ferdinand Gartman
Herman Bielke
Carl Hoernke
Herman Hohndorf
A. Rahn
John Bobert
Hafer & Kalsched
Herman Hannemann
Jac Reinhard
Joseph Bargender
A. Hafer
SECTION 17
J.C. Kiefer
Gehard Punke
Joseph Schilling
Henry Van Dreel
SECTION 18
C. Foster
F. Rodenburg
Joseph Sazama
Eugene Podevels
Wenzel Sazama
E. Umhoefer
A. Kramer
C. Fricke
SECTION 19
J. Flack
Anton Van Dreel
William Grauman
A. Jensen
E.V. Kautsky
Joseph Schilling
SECTION 20
N. Stockhausen
K. Andrews
C.T. Miller
F. Wucherfinnig
F. Jenke
E. Martin
SECTION 21
W.A. Hume
John Sazama
C. Hanni
SECTION 22
Carl Hoernke
William Hoernke
H. Rahn
F. Wucherphinnig
A. Syring
Ernest Hoernke
SECTION 23
E. Koch
A. Backhaus
Ernest Passehl
John Eggebrecht
A. Dallman
Otto Seeger
C. Stendel
W.J. Petri
Henry Hamann
Charles Schmirler
F. Reeg
Paul Syring
John Seuerin
H.C. Eggebrecht
August Bauman
SECTION 25
Gust Fandre
C. Stendel
E.J. Holmes
E. Hannemann
Louis Bandle
Richard Bahr
D. Jenkins
SECTION 26
Fred Hoernke
John Osten
T.A. Tuttrup
Otto Dallman
SECTION 27
C. Passehl
J.G. Webele
A. Neldberg
C. Hoernke
J.H. Johnson
SECTION 28
H. Stewart
SECTION 29
Delos Morris
F.C. Horn
J.A. Thompson
J. Wesley
SECTION 30
A.E. Beebec
W. Young
E.C. Zimmerman
G. Schilling
SECTION 33
E. Laessig
W.A. Peterson
H. Bluhm
M.B. Cracraft
H. Busche
G. Laessig
SECTION 34
C.A. Palmer
E. Martie
SECTION 16     SECTION 24
SECTION 25   SECTION 30


Go up to Top of Page