University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
The State of Wisconsin Collection

Page View

Wright's directory of Jefferson County for 1905-6, comprising an alphabetically arranged list of business firms and private citizens; a classified list of all trades, professions and pursuits; a miscellaneous directory of city and county officers, schools, churches, banks, incorporated institutions, societies, etc. and a list of farmer's of Jefferson County
(1905)

Watertown directory: miscellaneous directory,   pp. 11-36 PDF (5.8 MB)


Page 26

 
WRIGHT'S WATERTOWN DIRECTORY. 
0. D. Pease No. 100 W. R. C.-Mrs. Anna Hefty, pres.; Mrs. 
   Ida Burdick, sec.; Mrs. Nellie Holdridge, treas.; meets 2nd 
   and 4th Friday of each month at Main n. w. cor. 1st. 
J. Weber Camp No. 7 Sons of Veterans-Jos Robinson, Capt.; 
    Aug. Henze 1st lieut.; Edw. Faulkner, 2nd lieut.; W. J. 
    Jones, Quartermaster, meets 1st and 3rd Friday of each 
    month in the G. A. R. Hall. 
                  Hermannssoehne. 
Gutenberg Lodge No. 13-Ferdinand Jaedeke, pres.; Otto Bie- 
   feld, sec.; Henry Bassinger, treas.; meets every 1st Wednes- 
   day at 200 N Water St. 
                Knights of Pythias. 
Lincoln Lodge No. 20 .-A G. Knaak, C. C.; Gus Gloger, V. C.; 
    C. E. Emmerling, P.; C. R. Blumenfeld, M. of F.; W. F. 
    Brandt, M. of E.; J. W. Wiggenhorn, M. at A.; Win. Beur- 
    haus K. of R. & S.; meets 1st and 3rd Wednesday at K. 
    of P. Hall 103-105 Main. 
           Modern Woodman of America. 
Log Camp No. 401-N. Bickner, C.; H. T. Eberle, clerk; Ed. 
    Schmutzler, B.; Win. Krebs, E.; Sam Kuenzi. W.; Frank 
    Kopp, S.; meets 1st Friday at Odd Fellows Hall. 
                  Royal Arcanum. 
Unity Council No. 230-F. Werner, regent; Oscar Wertheimer, 
    see.; H. J. Strauss, treas ; H. T. Eberle, collector; Win. F. 
    Whyte, orator; F. A. Cooley, guide; meets 2nd and 4th 
    Thursday at 106 2nd. 
                  United Workmen. 
Honest Labor Lodge No. 118-F. M. Eaton, M. W.; 1. W. 
    Cruger, P. W. M.; E. P. Boyne, F.; A. Mulberger, 0.; Fred.; 
    Henze, fin.; E. H. Killian, recorder.; Robert Dent, receiver.; 
    meets at K. of P. Hall every 2nd and 4th Wednesday. 
 Cigarmakers Benevolent Association, Ferdinand A. Krueger, 
    pres.; Frank Schultz. v-pres.; Henry Moser, rec-sec.; John 
    Kuester, fin-see.; Gust Exner, treas.; meets quartely at 
    call of president. 
              Miscellaneous Societies. 
Aid Association for Lutherans, Local Branch No. 4.-August 
    Jaeger. pres.; Win. Scheel. v-pres.; Richard Biefeld sec.; 
    Albert F. Hoge, treas.; Win. Rohde, Frank Schultz, Herman 
    Bublitz, trustees.; meets every 2nd Wednesday quarterly 
    at the old Church. 
26 


Go up to Top of Page