University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
The State of Wisconsin Collection

Page View

Wright's directory of Jefferson County for 1905-6, comprising an alphabetically arranged list of business firms and private citizens; a classified list of all trades, professions and pursuits; a miscellaneous directory of city and county officers, schools, churches, banks, incorporated institutions, societies, etc. and a list of farmer's of Jefferson County
(1905)

Watertown directory: miscellaneous directory,   pp. 11-36 PDF (5.8 MB)


Page 16

 
WRIGHT'S WATERTOWN DIRECTORY. 
Oakland .......... Lewis Benson.....Fort Atkinson R. F. D. 
Palmyra ..................1..O. J. Oleson ........................ Palmyra,
Wis. 
Sullivan .......... John Hix ................................ Rome, 
Sumner ..................... Thomas Marsden ..... Cambridge, R. F D. 
Waterloo .......... Hubert Springer ..... Lake Mills, WIs. 
Watertown ........ Christ F. Straus .......... Watertown, 
Fort Atkinson, City. 
   First Ward....S..... A. Bridges 
   Second Ward ....... C. A. Snover 
   Third Ward ......... L. B. Caqwell, Jr 
   Fourth Ward ....... R. T. Hunter 
Jefferson City. 
    1-irst Ward ............ Fred H. Henry 
    Second Ward ........ 0. F. Roessler 
    Third Ward ......... Jos Stoppenbach 
    Fourth Ward ....... F. J. Beck 
Watertown City. 
   First Ward ............ J. Fred Prentiss 
   Second Ward ........ Alpert Hoge 
   Third Ward .......... Addison J. Carlin 
   Fourth Ward ......... S. M. Eaton 
   Seventh Ward ....... Edward Dunniga 
Johnson Creek Village F. A. Huebner 
Lake Mills      i  C. F. Greenwood 
Palmyra         "  C. H. Powers 
Waterloo        "  Gust Fox 
         Jefferson County Insane Asylum. 
Wm Voigt, superintendent. 
Emil Stoppenbach, P. C. Quentmeyer, George H. Jahnusz; 
trustees. 
                     COURTS. 
                   County Court. 
Judge-George Grimm. 
Register in Probate-John 0. Muenich. 
Phonographic Reporter-Lillian M. Roessler. 
Probate Terms-Regular and Special commencing the first 
    three Tuesdays in each month. 
 Civil Terms-Commencing third Monday in April and third 
 Monday in November. 
         Circuit Court. Twelfth District. 
Judge-B. F. Dunwiddie. 
Clerk-Win. H. Rohr. 
Phonographic Reporter-Francis C. Grant. 
Sheriff-Geo. P. Gates. 
Terms-First Monday in February, second Tuesday in June 
    and third Monday-in September. 
16 


Go up to Top of Page