University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
The State of Wisconsin Collection

Page View

Port Washington centennial, 1835 - 1935 : one hundred years of progress
(1935)

Official program of the Port Washington centennial,   p. 16-17


Page 16-17

Official Program of the Port Washington Centennial
Saturday - August 31
9:30 A. M.-Decorated Doll Buggy Parade-Wis. St. School to Lake Park. Prizes awarded.
9:30 A. M. to 9:30 P. M.-Inspection of Electric Co. Power Plant.
10:00 A. M. to 6:00 P. M.-Inspection of Coast Guard Cutter "Perry" in Harbor.
10:00 A. M.-Band Concert at Lake Park.
10:30 A. M.-Events foi children under 12 years. Prizes awarded.
1:00 P. M.-Daylight Fireworks at Lake Park.
3:00 P. M.-Inaugural Centennial Parade.
4:00 P. M.-Consolidated Band Concert at Lake Park conducted by Dr. Frank Mayr.
5:00 to 7:00 P. M.-Free Pavement Dancing and Band Concert at Wisconsin St. School.
5:45 P. M.-Sheboygan Drill Team at Lake Park.
6:00 to 7:00 P. M.-Band Concert at Lake Park.
7:15 P. M.-Racine Boy Scout Drill Team--66 Men at Lake Park.
7:30 P. M.-Address by Gov. Phil LaFollette at Lake Park.
8:00 P. M.-Free Vaudeville at Lake Park.
8:00 to 10:00 P. M.-Free Pavement Dancing and Band Concert at Wisconsin St. School.
8:45 P. M.-Band Concert at Lake Park.
9:45 P. M.-Lighting Pt .Washington Centennial Birthday Cake and Fireworks at Lake Park
10:45 P. M.-Band Concert at Lake Park.
11:00 to 12:00 P. M.-Free Pavement Dancing and Band Concert at Wisconsin St. School.
Sunday - September 1
9:30 A. M. to 9:30 P. M.-Inspection of Electric Power Plant.
10:00 A. M. to 5:30 P. M.-Goodyear Dirigible Attraction--$1.50 per ride.
10:00 A. M. to 6:00 P. M.-Inspection of Coast Guard Cutter "Perry" in Harbor.
10:00 A. M. to 5:00 P. M.-Inspection of Coast Guard Cutter "Escanaba" in Harbor.
10:00 A. M.-Band Concert at Lake Park.
10:30 A. M.-Sail Boat Races off Lake Park-Prizes awarded.
11:00 A. M. to 4:00 P. M.-Band Concert at Wisconsin Street School.
12:00 Noon-Daylight Fireworks at Lake Park.
1:00 P. M.-Band Concert at Lake Park.
2:30 P. M.-Baseball Game at Athletic Field-Port Washington vs. Thiensville.
3:00 P. M.-Motor Boat Races off Lake Park-Prizes awarded.
5:00 to 7:00 P. M.-Free Pavement Dancing and Band Concert at Wisconsin St. School.
6:00 P. M.-Band Concert at Lake Park.
7:00 P. M.-Free Vaudeville at Lake Park.
8:00 to 10:00 P. M.-Free Pavement Dancing and Band Concert at Wisconsin St. School.
8:00 P. M.-Band Concert at Lake Park.
8:30 P. M.-Water Carnival off Lake Park.
10:00 P. M.-Fireworks at Lake Park.
11:00 P. M.-Band Concert tit Lake Park.
11:00-to 12:00 P. M.-Free Pavement Dancing and Band Concert at Wisconsin St. School.
Monday - September 2
9:30 A. M. to 9:30 P. M.-Inspection of Electric Power Plant.
10:00 A. M. to 6:00 P. M.-Inspection of Coast Guard Cutter "Perry" in Harbor.
10:00 A. M.-Donkey Baseball Game at Athletic Field-Prizes awarded.
10:00 A. M. to 12:00 Noon-Band Concert at Wisconsin Street School.
1:00 P. M.-Labor Day Parade.
2:00 P. M.-Labor Day Speakers at Lake Park.
2:30 P. M.-Band Concert at Lake Park.
2:30 to 4:30 P. M.-Band Concert at Wisconsin Street School.
4:00 P. M.-Male Choir Concert at Lake Park-Free.
5:00 to 7:00 P. M.-Free Pavement Dancing and Band Concert at Wisconsin St. School.
6:00 P. M.-Band Concert at Lake Park.
7:00 P. M.-Free Vaudeville at Lake Park.
8:00 P. M.-Band Concert at Lake Park.
8:00 to 10:00 P. M.-Free Pavement Dancing and Band Concert at Wisconsin St. School.
8:30 P. M.-Historical Pageant of Early Settler Days at Lake Park-Free.
9:15 P. M.-Outlining of Harbor with Red Lights.
10:15 P. M.-Fireworks at Lake Park.
11:00 P. M.-Band Concert at Lake Park.
11:00 to 12:00 P. M.-Free Pavement Dancing and Band Concert at Wisconsin St. School.
EXECUTIVE COMMITTEE
W. J. Niederkorn, President
W. J. Ubbink, Vice President
RECEPTION-
A. F. Kruke, Mayor, Chairman
A. M. VanElls, Councilman
Leo N. Prom, Councilman
H. W. Bolens, Senator
N. J. Bichler, Assemblyman
Al. Krier, Chairman County Board
C. J. Kunny, County Judge
Chas. Larson, District Attorney
Peter Huiras, City Attorney
J. E. Uselding
Clarence Hill
Win. F. Schanen
Win. Schmidler
J. B. Martin
Norman Henze
Dom. Becker
Jake Schumacher
Nick Roden
0. E. Moeser
A. D. Usow
Dr. Win. Drissen
Dr. M. Hipke
Dr. A. Barr
H. C. Labahn
E. 0. Roloff
OFFICERS OF T. M. E. R. & L. CO.
S. B. Way
G. W. Vandersee
F. A. Coffin
G. G. Post
R. H. Pinkley
A. J. Whitcomb
Art Sells
A. T. Dallman
Fred Erickson
Ernie Rutherford
Al. Loth
Fred Dornbrook
LADIES' COMMITTEE
Viola Hein-Schmit, Vice President
Mrs. J. H. Munster, Vice President
Mrs. 0. E. Moeser, Vice President
Mrs. Guy Hales
Mrs. Wm. Rose
Mrs. W. Dauska
Mrs. Elsie Grauer
Mrs. Fred Schmit
COUNTY-
George Armbruster
Ray Hollrith
Dr. A. Carthaus
Oscar Sommers
Herb. Witt
Hugo Klessig
0. M. Eastman
F. E. Altendorf, Treasurer
R. J. Schuknecht, Secretary
City Committees
ENTERTAINMENT-
B. F. Klein, Chairman; Senator H. W. Bolens,
0. H. Smith
BRASS BANDS-
H. J. Adam, Chairman; J. H. Biever,
Paul Marquardt
SPEAKERS-
Senator H. W. Bolens, Chairman
ADVERTISING and PUBLICITY-
J. W. Martin, Chairman; Win. F. Schanen, Jr.,
H. Laubenstein
FINANCE-
F. E. Altendorf, Chairman; A. V. Dix,
H. L. Lauters, Donald Hill, Edward Uselding
INDUSTRIAL and FLOAT PARADE-
J. J. Ubbink, Chairman; H. Laubenstein,
R. Schmidler, G. Hales, H. Peters, H. Schmit
LABOR DAY PARADE-
Wm. Blong, Chairman; Al Schmitz, Hy. Burton
CAR PARK and LOCATION of EXHIBITS-
J. E. Gilson, Chairman; J. J. Schowalter,
H. H. Peters, W. W. Drissen
STREET DECORATION, SOUND EQUIPMENT,
W. B. Krause, Chairman; E. P. Biever, Al Blick,
Al Loth
CONCESSIONS-
W. J. Niederkorn, Chairman; J. J. Schowalter,
Assistant Chairman; Mrs. Theo. Mehring
INSPECTION OF NEW POWER PLANT-
Al Loth, Chairman; H. Shaver
County Committees
CEDARBURG-
Geo. Armbruster, Chairman; Erwin Faber,
E. E. Schneider
GRAFTON-
Ray Hollrith, Chairman; Rev. J. E. Brasky,
E. Schnabel
THIENSVILLE-
Dr. A. Carthaus, Chairman; E. W. Wiese; A. F.
Gilbert, Mike Eberhardt, Ben Mohrhausen
MEQUON-
Oscar Sommers, Chairman; Herb Niemann,
Harry Kaul; Carl Wilbert
BELGIUM and LAKE CHURCH-
Al Krier, Chairman; W. F. Schanen, Nic Hubing
FREDONIA-
Herb Witt, Chairman; John Gilson, Emil Neuens
WAUBEKA-
Hugo Klessig, Chairman; Morris Monahan,
Joe Johannes
SAUKVILLE-
0. M. Eastman, Chairman; Wm. Theis,
Fred Holbert
PAGE SIXTEEN                                                                                                                                                             PAGE SEVENTEEN
PAGE SIXTEEN
PAGE SEVENTEEN


Go up to Top of Page