University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
The State of Wisconsin Collection

Page View

Ohm, Howard F.; Kuehn, Hazel L. (ed.) / The Wisconsin Blue Book, 1948
(1948)

Parties and elections: state party platforms,   pp. [523]-546 PDF (6.1 MB)


Page 534


WISCONSIN BLUE BOOK
     STATE CENTRAL COMMT1ITTEE
                 Officers
ROBERT L. PIERCE, Menomonie, Chairman
MRS. RUTH HOGAN, Ashland, Vice Chairman
ED. KING, Watertown, 1Vice Chairman
HAROLD A. MEYER, Shawano, Secretary
CHARLES I. WESLEY, Milwaukee, Treasurer
First District
  William E. Fitzgerald, Ra-
    cine
  Jake Van Bendegom, Keno-
    sha
  Julius Johnson, Whitewater
  William H. Dougherty, Janes-
    ville
  Mrs. Robert Rote, Monroe
Second District
  Arthur A. May, Madison
  Mrs. Lila Burton, Eagle
  Ed. King, Watertown
  Carl Frederick, Fall River
  Mrs. Burt Hopkins, Beaver
     Dam
Third District
  Larry Chambers, Mauston
  Marion Qualy, Richland Cen-
     ter
  Theo. Radde, Sparta
  Martin  Dyrud, Prairie   du
     Chien
  Olga Bennett, Viroqua
Fourth District
  Mrs. Blanch B. Hogue, Mil-
     waukee
  Charles Wesley, Milwaukee
  Howard Fletcher, Milwaukee
  Mrs. Mae Baum, Milwaukee
  Richard Rice, Milwaukee
Fifth District
   Richard Seifritz, Milwaukee
   Alfred Gandry, Milwaukee
   Robert Vollbrecht, Milwau-
     kee
   Mrs. L. E. Stevens, Milwau-
     kee
   Mrs. G. W. Knack, Milwaukee
Sixth District
   Oscar A. Damrow, Sheboygan
     Falls
   George Duchow, Potter
Sixth District-Continued
  John Dickinson, West Bend
  William  J. Campbell, Osh-
    kosh
  William E. Van Pelt, Fond
    du Lac
Seventh District
  Charles H. Avery, Antigo
  Harold A. Meyer, Shawano
  William H. Seymour, Wausau
  Mrs. Bur Crockett, Westfield
  Mrs. Emily Baldwin, Wiscon-
    sin Rapids
Eighth District
  R. C. Breth, Green Bay
  Carl Rehfelet, Appleton
  Orin W. Angwall, Marinette
  Mrs. Glen Brandt, Manitowoc
  Mrs. Ralph Flanders, Oconto
Ninth District
  Erwin Homstad, Black River
     Falls
  John Lindner, Jr., Eau Claire
  William H. Gharrity, Chip-
     pewa Falls
  Clarence E. Fugina, Arcadia
  Dr. C. A. Dawson, River Falls
Tenth District
   Olaf Johnson, Superior
   Mrs. Ruth Hogan, Ashland
   Walter L. Chilsen, Merrill
   Lewis Charles, Medford
   Joe Handlos, Land O'Lakes
National Chairman
   Carroll A. Reese, New York,
     N.Y.
National Committeemen
   Cyrus L. Philipp, Milwaukee
   Mrs. Estelle  0. Morrison,
     Wausau
534


Go up to Top of Page