University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
The State of Wisconsin Collection

Page View

McCoy's Beloit and South Beloit City Directory
(1917)

McCoy's Beloit city directory 1917 - miscellaneous information,   pp. [unnumbered]-[20] PDF (2.2 MB)


McCOY'S
BELOIT CITY DIRECTORY
1917
Miscellaneous Information
CITY GOVERNMENT
Council Chambers-421 E. Grand av.
City Clerk, Treasurer and Engineer,
suite 401-408 Goodwin Blk.
CITY OFFICERS
Mayor-H W Adams.
Clerk-B. E. Wood.
Attorney-R A Edgar.
Treasurer-D A Rogers.
Engineer-G E Heebink.
Sexton-Harry Quackenbusch.
Weigher-F A Burroughs.
Health Officer-H E Burger.
Sealer-W M Van Lone.
Plumbing Inspector-H M Hoover.
Chief of Police-Charles Qualman.
Pres of Council-J Dana Peet.
ALDERMEN
First Ward-J D Peet, Fred Missner,
G B Harker.
Second Ward-A J Mathison, H C
Schneider, Lloyd Yost.
Third Ward-A S Koto, 0 D Inman,
T M Lien.
Fourth Ward-W T Ball, W M Ma-
gill, 0 1) Wheeler.
Fifth Ward-J Rindfleisch, J E Ral-
ston, E J McGavock.
SUPERVISORS.
First Ward-W S Perrigo.
Second Ward-W H Wheeler.
Third Ward-Simon Smith.
Fourth Ward-B D Treadway.
Fifth Ward-Nels Benson.
Police and Fire Commissioners-
Charles Oliver, Frank Barden, F A
Beimer, Hugh Mckavock, J A Janvrin,
Justices  of the Peace-Cornelius
Buckley, Owen Ritland, A C Powers,
W S Rundell.
Constables-G B Merrill, F H Car-
ter. S W Barden, J R Schuster, Wm
Van Ostrand.
Assessor-F F Livermore.
Municipal Court-J B Clark, Judge,
2d floor Goodwin Blk.
POLICE DEPARTMENT
(430 State)
Chief--Charles Qualman.
Captain-S B McCauley.
Patrolmen-George B Saunders, F
H Carter, J H McNeill, Wm Jorgensen,
Fred B Stockwell, Wm D Van Ostrand,
T C Smith, Charles Moore, B F Lamp-
hear, Benj Sutherland, Wm Munger, J
Root, George Merrill.
Police Woman-Mrs Evelyn K Tut-
tle.
FIRE DEPARTMENT
(Headquarters Central Station 615
4th.)
Chief-J E Nygren.
Assistant Chief-Paul Roth.
Engine Company No 1-'Central Sta-
tion, 615 4th.
Chauffeur-Edgar Gentles.
Pipemen-Claude Bligh, Oren Jor-
dan, Julius Jensen, Robert Moses, Ja-
cob Norder, Wm Tuck, Maurice Quani.
Engine Company No. 2-1067 N Col-
lege.
Captain--Sidney Smith.
Chauffeur-Fred Oliver jr.
Pipemen-Simon H Kinney, Wm Wil
son, Henry Foss, Elmer Fairbert.
Callmen-George    Burns,   Henry
Spangler.
8-
9-
13-
14-
15-
16-
17-
18-
19-
112-
113-
114-
115-
116-
LOCATION OF BOXES.
-Race and State.
-Racine Feet Knitting Co.
-Pleasant and Public av.
-State and Grand av.
-State and Broad.
-State and St. Paul av.
-Mill and St. Paul av.
-Broad and Pleasant.
-Grand av, and Prospect.
-Broad and Park av.
-Prairie av and Bushnell.
-Church and Chapin.
-Prairie av and Emerson.
-Milwaukee and Emerson.


Go up to Top of Page