University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
The University of Wisconsin Collection

Page View

Hobbs, M. K. (ed.) / The Wisconsin alumni magazine
Volume 27, Number 10 (Aug. 1926)

Honorary degrees and honors,   pp. 333-334


Page 334


THE WISCONSIN ALUMNI MAGAZINE
  Civil Engineering Course - LeRoy
Empey, Green Bay; Russell Arthur
Nelson, Madison; Horace     Goodell,
Platteville.
  Electrical Engineering Course - Er-
win Summers, Huntington, Ind.
  Mechanical Engineering Course-Rus-
sel Perry, Wilmette, Ill.
  Mining Engineering Course-O0scar
Fritsche, Madison.
      College of Agriculture
  Long Course-Earl Renard, Green
Bay.
Honors in General Scholar-
               ship
   College of Letters and Science
   Marguerite L. Andersen, Milwaukee;
Mildred Anderson, Madison; Margaret
Ashton, Conover; Romana Bachhuber,
May'ille; Earl Bell,Madison; Colleen
Bodinson, Chicago; Kathryn Butler,
Wauwatosa; Robert Carter, Jr., Madi-
son; Bernardine Ch&sley, Armour, S. D.;
Samuel Durand, Milwaukee; Genevieve
Ellis, Madison; Walton Finn, Santa
Ana,. Cal.; Rita Fist, Pueblo, Col.;
Rosalyn Frank, Sparta; Renata Gainm,
La Crosse; Helen Gibson, Sioux City,
Ia.; Francis Gillette, Tomahawk; Cor-
nelia Groth, Watertown; Enid Heber-
lein, Madison; Clarence Hinkley,. Milton
Jct.; Louise Holt, Waukesha; Clara
Jenson, Madison; Mildred John, Mil-
waukee; Alberta' Johnson, Mt. Horeb;
Greta Johnston, Brooklyn; Ruth Kirk,
Maumee, 0.; Marion Kundert, Monroe,;
Marion  Landaal, Waupudn; Eugene
Lange, Cedarburg; Richard    Lund,
Racine; Ethel McCall, Kenosha; Louise
Mautz, Madison; Henry Moerschel,
CHARLES FREDERICK BURGESS, '26 Hon.
         Doctor of Science
Milwaukee; Dorothy Morse, Chicago;
Lydia Oberdeck, Edgerton; Ruth Obern-
doerfer, Milwaukee; Robert Paddock,
Calumet, Mich.; Genevra Parker, Clin-
ton; Frances Parkhill, Rochester, Minn.;
Rose Phillips, Freeport, Ill.; Clara
Pratt, Madison; William Reed, Mil-
waukee; Ethel Reinfried, Manitowoc;
Helen Richardson, Shenandoah, Ia.;
Ragnar Rollefson, Superior; Ellery
Russell, Madison; Ernest Schmidt,
Park Falls; Mary Schneider, Beloit;
George Sears, Oshkosh; Virginia Seyer,
Chicago; Velma Shaffer, Bourbon, Ind.;
Anita Showerman, Madison; Eleanor
Singer, Chicago; Joseph Singer, Mil-
waukee; Adeline   Steffen, Madison;
Florence Stehn,tMadison; Mary Stibgen,
Freeport, Ill.; Carol Thomson, Richland
Center; Dorothy Toohey, Milwaukee;
Vesta- Torpe, Chicago; David Treweek,
Mineral Point; Lucy Whitaker, Mad-
ison; Payson Wild, Jr., Chicago.
   Course in Commerce-Joseph Blom-
 gren, Ellsworth; Earl Frank, Stevens
 Point; Lloyd William Kasten, Water-
 town; Thomas Landschulz, Dubuque,
 Ia.; Eunice Sasman, Black Creek.
   Course in Yournalism-Walter Mon-
 fried, Madison; Eunice Schmidt, Pitts-
 burg, Calif.
   Course in Humanities-Mary Haven,
 Hudson; John Powell, Milwaukee.
   General Course-Arthur Nickel, Tom-
ahawk; Edmund Hamlin, Merrill; Ken-
neth Kehl, Racine; James Sheehy, S.
Hibbing, Minn.
   Normal Course-Laura Brill, Mil-
 waukee; Emil Faith, Fennimore; Mar-
 tha Mackmiller, Schofield; Clara Rogers,
 Chicago; EdnaTaylor, Westfield.
 Alpplied Arts Course-Elsie Heise,
 Madison; Beatrice Marks, Milwaukee;
 Ida Nicholson, Daws, Ia.
 Physical Education Course - Elna
 Mygdal, Chicago; Beatrice Elwell Rich-
 ardson, Detroit.
 Pharmacy Course (Four Year) - Rob-
 ert Casely, Marengo, Ill.
   Pharmacy Course--(Two Year) Ole
Gisvold, Stanley; Sol Mansky, Be-
loit; Milton Nichols, Oconto,
         School of Music
  Myrtha Biehousen, Sheboygan Falls;
Elizabeth Madden, Ridgewood, N. J.;
Luella Nienaber, Manitowoc; Ruth
Perssion, Milwaukee; Rosemary Rooney,
Madison; Ethel Schlicher, Hartland.
       College of Engineering
  Civil Engineering Course - Walter
Parsons, Chicago; Judson Smith, Wau-
sau.
  Mechancial Engineering Course- Henry
Clark, Richland Center; Adolph Ras-
mussen, Kenosha; Ralph Sogard, Ra-
cine; James Verner, Oakmont, Pa.
  Electrical Engineering Course--Oscar
Anderson, Wilmette, Ill.; Ralph Brooks,
Madison; Carl Johnson, Wausau.
   Chemical Engineering Course---Arthur
 Carlson, Superior;Glenn Damon, Evans-
 ville; Hugo Hiemke, Milwaukee.
      'College of Agriculture
   Long Course-Alvin Carew, Madison;
 Carter Harrison, Milton; Russell Reed,
 Dickinson, N. D.; William Sarles, Madi-
 son; Carroll Wilsie, Brandon.
 Home Economics-Carrie Chambers,
 Chicago; Margaret Luther, Poynette;
 Ambrosia Noetzel, Greenwood; Frances
 Roberts, Lake Mills; Dora Rude; Sarah
 Stebbins, Madison; Helen Wilkinson,
 Oconomowoc.
 Law-Myron Stevens, Madison.
       Honors For Theses
   College ofLetters and Science
   Katherine Beck, English, Milwaukee;
Ray Billington, history, Detroit; Selma
Bolstad, zoology, Milwaukee; Laura
Brill, education, Milwaukee; John Burn-
ham, journalism,  Waupaca;    Helen
Busyn, history, Duluth, Minn.; Ken-
neth Cook, journalism, Madison; John
Davenport, commerce, Baraboo; Kather-
ine Fenelon, economics, Pollock, S. D.;
Mary Garstman, journalism, Springfield,
Ill.; Cornelia Groth, economics, Water-
town; Lucy Hall, English, Selma, Ala.;
Karl Hohfeld, economics, Madison;
Leda Holt, French, Waukesha; I Hu,
philosophy, Changshe, China; Stuart
McCoy, journalism, Sparta; Martha
Mackmiller, German, Schofield; Arthur
Nickel, psychology, Tomahawk; Fran-
ces Parkhill, economics, Rochester,
Minn.; Eunice   Sasman, economics,
Black Creek; Noah Shapiro, zoology,
Milwaukee; Editha   Smiths English,
Madison; Payson Wild, Jr., political
science, Chicago.
       (Continued on page 345)
WILLIAM SNOW MILLER, '26 Hon.
       Doctor of Science
334
A4ugust., i926


Go up to Top of Page