University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
The Human Ecology Collection

Page View

The Day's food in war and peace
([ca.1918])

Lesson II: [Food for a day],   pp. 19-30 PDF (3.0 MB)


Page 22

Cost of foods and of energy supplied by them--Continued. 
GROUP II.-Foods rich in protein. 
Milk (grade A) .............................................. quart.. 
R oast beef (rib) .................................................... 
Buttermilk ................................................. quart.. 
Lamb chops (loin) .................................................. 
Lamb chops (rib) ................................................... 
American cheese .................................................... 
Young codfish (fresh) ............................................... 
Chicken (roasting) ................................................. 
Eggs ....................................................... doaen.. 
Beefsteak (round) ................................................. 
GROUP III.-Cerealfoods. 
Corn meal, in bulk ................................................ 
Hom  iny, In  bulk .................................................. 
Broken rice, in bulk...        ................................ 
Oatmeal, in    bulk   .......... ...................................... 
Oamp, in    bulk   ........... ........................................ 
Rolled oats, in package ............................................. 
Macaroni, in package ............................................... 
Wheat flour, in bulk ................................................ 
Malt breakfast food, in package ..................................... 
Farina, in  bulk ..................................................... 
(backed wheat, in bulk ............................................. 
Pearl barley, in package ........................................... 
Barley llour, in bulk ............................................... 
Whole rice, in bulk ................................................. 
Breadstuffs: 
Witbrad             ...................................... 
Gra  a   sbrea .................................................. 
W hite bread ............... ................................. 
Rye bread ...................................................... 
Graham crackers ............................................... 
Soda crackers ...........   ..................................... 
French  rolls .................................................... 
Uneeda biscuit ................................................. 
GROUP IV.-Fats. 
Cottonsesed  oil .................................................... 
Oleom  argarine ...................................................... 
Peanut butter ...................................................... 
Butter--- *.................... .....  . .......................... 
Olive oil ............................................ 
B acon  .............................................................. 
Bacon, sliced, In  jars ................................................
Cream (extra heavy, 40 per cent) ............................. pint. 
GROUP V.-Sugars. 
Granulated sugar ................................................... 
Corn  sirup .......................................................... 
Price r 
cents. 
13.0 
26.0 
9.0 
43.0 
38.0 
38.0 
12.0 
32.0 
45.0 
34.0 
6.0 
6.0 
6.0 
7.0 
7.0 
8.0 
8.0 
8.0 
8.0 
10.0 
10.0 
10,0 
10.0 
10.0 
12.0 
10.3 
10.3 
10.3 
18.0 
18.0 
14.0 
24.0 
31.0 
30.0 
25 
43 
51 
37 
65 
65 
8.0 
8.0 
Calories in 
1 pound. 
650 
1,220 
340 
1, 300 
097 
325 
772 
183 
675 
1,655 
1, 650 
1,630 
1,860 
1,680 
1,25 
1,665 
1,620 
1,656 
1,685 
1,680 
1,650 
1,630 
1,630 
1, 892 
1,255 
1,215 
1,180 
1,955 
1,925 
1,300 
1,934 
4,227 
3,525 
2,825 
3,605 
4,227 
2, 725 
2 , 725 
1,725 
1,790 
1,400 
Cost of 1,000 
calories in 
cents. 
20.0 
23.4 
26.6 
32.7 
34.0 
38.0 
39.0 
41.3 
44.7 
50.4 
3.6 
3.6 
3.7 
3.8 
4.2 
4.4 
4.5 
4.6 
4.8 
5.9 
5.9 
6.0 
6.1 
6.1 
6.3 
8.2 
&5 
8.7 
9.2 
9.4 
10.8 
12.4 
7.3 
8.5 
8.8 
11.0 
12.1 
13.8 
23.8 
37. 7 
4.5 
5.7 
I Each. 
It would make a good game for some of the bright, older children of the 
family to calculate how many calories had been bought for the money spent,
for example, for the following: 
Calories.   Cost. 
Bread (pound) ..........      ..................... I X1, 200=1,200 ....
 0 101 
Potatoes (pounds) ..................................... 2 X  310=  620.....08
Butter or substitutes (pound) ......................... 4X3, 325 =1, 108....
.10 
Ap  les (pounds)  .................................... ijX  220=  330....
.07j 
ft (pint) .....        ............................ 1 X  325=  325......07
3,583     .43 
Cost per 1,000 calories .............................................11 
This would provide enough food for the father of a family during a day if
he were a hard-working farmer, or for his "growing boy," who was
helping do 
"&hores " about the farm. Or It would provide enough for a
carpenter or a 
painter of a building, or a washerwoman at hard work. 


Go up to Top of Page