University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
Link to University of Wisconsin Digital Collections
Foreign Relations of the United States

Page View

United States Department of State / Foreign relations of the United States, 1952-1954. China and Japan (in two parts)
(1952-1954)

List of persons,   pp. XVII-XXIII ff. PDF (2.4 MB)


Page XXIII


LIST OF PERSONS
WAINHOUSE, David W., Director, Office of United Nations Political and Security
Af-
    fairs, Department of State, to February 1954; Deputy Assistant Secretary
of
    State for United Nations Affairs (after August 1954, International Organization
    Affairs) from February 1954.
WANG PING-NAN, Director of the Foreign Ministry Staff Office, People's Republic
of
    China, 1952-1954; Secretary General of the People's Republic of China
Delega-
    tion at the Geneva Conference, 1954; Assistant Minister of Foreign Affairs
from
    October 1954.
WARING, Frank A., Counselor of Mission (from April 1952, of Embassy) for
Economic
    Affairs in Japan.
WEBB, James E., Under Secretary of State to February 1952.
WEEKS, Sinclair, Secretary of Commerce from January 1953.
WILSON, Charles E., Secretary of Defense from January 1953.
YEH, George K.C. (Yeh Kung-ch'ao), Minister of Foreign Affairs, Republic
of China.
YOSHIDA, SHIGERU, Japanese Prime Minister and Minister of Foreign Affairs
to
    April 1952; continued as Prime Minister to December 1954.
YOUNG, Kenneth T., Director, Office of Northeast Asian Affairs, Department
of
    State, from March 1952; Acting Director, Office of Philippine and Southeast
    Asian Affairs from September 1954.
Yu TA-WEI, Special Assistant to the Ambassador of the Republic of China in
the
    United States to 1953; Minister of National Defense, Republic of China,
from
    May 1954.
Yui, O.K. (YM HUNG-CHYJN), Governor of Taiwan, April 1953-June 1954; President
    of the Executive Yuan (Premier), Republic of China, from May 1954.
XXIII


Go up to Top of Page